Пам’ятка

Чого вчиться дитина в сім’ї?

  • ? Діти — віддзеркалення своїх батьків. І саме батьківські вчинки, а не слова моделюють особистість дитини! Тож пропонуємо вашій увазі, шановні батьки, 10 основоположних понять, розуміти які дитина вчиться в сім’ї.
  • ? Щасливий шлюб. Модель сім’ї дитина переймає зі своєї родини. Що щасливіший ваш шлюб, то більше шансів на сімейне щастя у майбутньому має ваша дитина.
  • ? Повага. Непросто навчити дитину поважати. Вона сама має побачити й відчути таке ставлення. Найліпший спосіб показати повагу в сім’ї — це виявляти її одне до одного.
  • ☝️ Обов’язки. Дитина має знати, що кожен член сім’ї повинен виконувати певні обов’язки. Оскільки вона ще маленька, і її обов’язки — це вчасно їсти і лягати спати, на власному прикладі покажіть дитині, що таке справжні обов’язки і як їх слід виконувати.
  • ☝️ Рівноправ’я та компроміси. Дитина ледь розуміє значення цих понять, адже батьки завжди діють за принципом «усе найліпше — дітям». В особах мами й тата дитина бачить маленьку соціальну групу та спостерігає за взаєминами в ній, тому згодом копіюватиме їхні моделі поведінки і застосовувати їх у своєму соціальному оточенні.
  • ? Радість сімейного буття. Лише зі щасливими і люблячими батьками дитина теж зможе стати щасливою і зрозуміти, що сім’я — це найбільша цінність людини.
  • ☝️ Конфлікт. У жодному разі не можна влаштовувати сварку на очах у дитини. Демонструйте їй, як мирно й розумно уникати конфліктних ситуацій і розв’язувати їх.
  • ? Безумовна любов. Лише постійно перебуваючи в атмосфері щирої і безумовної любові, дитина зможе зрозуміти, що це таке. Не пізнавши своєчасно цього почуття, вона навряд чи зможе його відчути і проявити в дорослому житті.
  • ☝️ Вибачення. Просіть вибачення одне в одного в присутності дитини, нехай вона бачить і чує це. Усі мають право на помилки. Нічого страшного, якщо хтось припустився помилки, розлютився або забув щось зробити, гірше — якщо він не попросив вибачення у близьких людей.
  • ? Почуття. Багатьом людям складно виражати свої почуття, вони соромляться та приховують їх. Але як можна соромитися самого себе і бути нещирим? Такі проблеми родом із дитинства. Тож не соромтеся говорити, наприклад, своєму чоловікові, як ви його кохаєте та цінуєте.
  • ? Щедрість. Покажіть дитині, що з близькою людиною потрібно ділитися всім — від крихти хліба до почуттів та емоцій.

СТАТТЯ “Дитина не хоче ходити до школи: причини та поради для батьків, як зарадити ситуації”

Добре тим батькам, чиї діти із задоволенням ходять до школи, відмінно навчаються та самостійно роблять домашнє завдання. Але часто трапляються ситуації, коли дитина не хоче йти до школи. В різному віці це може по-різному проявлятися. Молодші школярі симулюють поганий стан та хворобу, а підлітки просто банально прогулюють заняття.

Про небажання йти до школи говорять наступні прояви у дитини:

  • роздратованість;
  • замкнутість;
  • пригніченість;
  • поганий апетит та загальне погіршення фізичного стану;
  • погіршення успішності;
  • відсутність бажання до будь-чого;
  • небажання дитини обговорювати шкільне життя;
  • уникання шкільного середовища.

Перед тим, як вживати заходів, слід зрозуміти реальну причину такої поведінки. Відразу необхідно звернути увагу на системність тривожних симптомів. Інколи трапляються такі дні, коли дитина переживає напередодні важливого заходу або просто погано спала вночі, що відображається на її поведінці та небажанні йти до школи. Такі випадки минають і не потребують занепокоєння. Однак повторюваність негативних проявів – це тривожний сигнал.

Головні причини, чому дитина не хоче йти до школи.

Небажання йти до школи може бути спричинено надмірним навантаження. Дитина не встигає охопити весь обсяг нової інформації, як результат – погіршення успішності та відсутність мотивації до навчання. Батькам слід знизити вимоги до дитини та допомогти надолужити прогалини у знаннях.

Інша причина може критися у шкільному середовищі, а саме конфліктні ситуації з однокласниками чи вчителем. В цьому випадку слід провести довірливу бесіду та з’ясувати причину конфлікту. В жодному разі не можна кричати на дитину та звинувачувати її. Нерозуміння з боку батьків спричинить небажання дитини розкриватися перед ними та стане підґрунтям для пошуку однодумців поза сім’єю. Якщо дитина виявиться не правою у ситуації, слід спокійно пояснити їй чому.

Проблема може критися у сім’ї. Дитина може переживати психологічну травму, наприклад через відсутність достатньої уваги з боку батьків, їх розлучення або смерть близької людини. В цьому разі батьки мають відкласти всі свої справи та приділяти більшу увагу дитині та її шкільному життю.

Як реагувати батькам, якщо дитина відмовляється йти до школи?

1.Якщо дитина скаржиться на погане самопочуття, слід відразу звернутися до лікаря та виключити хворобу. Якщо дитина симулювала, важливо не лаяти її, а спокійно поговорити та дізнатися причину такої поведінки. Водночас коли дитина скаржиться на поганий стан та просить сьогодні залишитись вдома, слід відразу оговорити певні заборони. Якщо їй погано, вона повинна лежати у ліжку та відпочивати без комп’ютера та телевізораЯкщо дитині раптом полегшало, слід відтворити шкільне середовище, та запропонувати її почитати, розв’язувати завдання, сидячі за столом. Вона повинна зрозуміти, що перебування вдома за причини симуляції є непривабливим.

2. Після закінчення шкільних занять можна запропонувати дитині разом відвідати будь-який заклад, де вона зможе відволіктись та розслабитись. В цей час можна спробувати відверто поговорити з нею щодо проблем, які її турбують, та разом знайти правильний вихід. Головне, щоб дитина відчула прихильність та розуміння батьків, що дозволить їй відкритися.

3. Не кращим мотиватором для відвідування школи є тривалі лекції та дискусії, що може спричинити зворотну реакцію та посилити небажання навчатися. Не треба бути нав’язливими. Розуміння зі сторони батьків буде спонукатиме дитину розповісти про свої переживання. Якщо вона буде боятися покарання, замкнеться, що може спричинити більш серйозні проблеми.

4. Батькам слід зустрітися з вчителем, та під час приватної розмови разом поміркувати, як можна зарадити ситуації.

5. Дитина має розуміти, що відвідування школи є необхідною мірою, оскільки, щоб стати успішною у майбутньому, вона повинна здобувати знання. Гарний результат має наведення прикладів з власного життя, коли траплялись ситуації небажання йти до школи, та як можна впоратись з цим.

6. Активно проведені вихідні дні в колі сім’ї та друзів неодмінно позитивно позначаться на бажанні відвідувати школу.

7. Батьки мають стежити за дотримання режиму дня. Щоб дитина вранці прокидалася у гарному настрої, вона повинна добре виспатись. Для цього школяр повинен лягати спати не пізніше 21.00-21.30 години.

8. Під час виконання домашнього завдання важливо дотримуватись певних правил. Розпочинати слід з предмета, який найбільше подобається дитині. Краще першими робити письмові завдання. Під час виконання домашньої роботи слід робити перерви, коли дитина може погратися.

Батьки – головні мотиватори до навчання. Коли  в родині довірливі та доброзичливі взаємовідносини, будь-яку ситуацію вдасться подолати з найменшими втратами.

Джерело: Освітній портал